Polamel logo

Części samochodowe - oryginalne czy zamienniki?


Jeszcze kilka dobrych lat temu trudno było dostać zamienniki, z kolei części oryginalne niejednokrotnie przekraczały najśmielsze oczekiwania kupujących. Z czasem jednak wachlarz części zamiennych uległ mocnemu rozszerzeniu i na ten moment można bez trudu dostać części oryginalne, zamienniki o porównywalnej jakości oraz całą listę zamienników różnego pochodzenia czy bliżej niezdiagnozowanej jakości.

Rynek części zamiennych

Producenci części zamiennych stosują przeróżne argumenty, aby przekonać do zakupu potencjalnych klientów. Dlatego warto wiedzieć, kiedy części zamiennych nie warto kupować, gdyż może się to skończyć nawet uszkodzeniem auta.

Rynek części zamiennych rozróżnia trzy rodzaje części nieoryginalnych. Oznaczenie „O” to części zamienne, które są nowe, oryginalne i pochodzą od producenta pojazdu. Z reguły są one sprzedawane w Autoryzowanych Stacjach Obsługi. Oznaczenie „Q” określa części zamienne nowe, które pochodzą bezpośrednio od producenta pojazdu i które produkowane są zgodnie ze specyfikacjami i standardami nałożonymi przez producenta. Części te wyprodukowane są przez samego producenta części, który dostarcza je producentowi pojazdu do montażu. A zatem mogą być to części zamienne inaczej zwane równoważnymi, oryginalnymi, niesprzedawanymi w ASO. Z reguły są tańsze o nawet 20% od typowych oryginałów. Oznaczenie „P” zaś określa części zamienne nowe, choć nieoryginalne, które mają porównywalną jakość i objęte są gwarancją producenta.

Polskie części zamienne

Polscy producenci części zamiennych dążą do zachowania jak największej konkurencyjności w produkcji tychże artykułów. Mimo wszystko nie są oni w stanie dorównać standardom, które oferują zamienniki importowane z Turcji, Indii czy Chin. Głównym kryterium wyboru klienta jest cena. Koszty, jakie ponoszą polscy producenci, są zdecydowanie wyższe niż w innych regionach Europy czy świata. Decyzja o tym, jakie części wybrać do samochodu, leży po stronie właściciela, który powinien wziąć pod uwagę wskazówki serwisów naprawczych.

Wróć