Polamel logo

Czy przed zimą należy wymienić płyny eksploatacyjne?


Przed zimą należy zadbać o akcesoria samochodowe, a w szczególności trzeba wymienić płyny eksploatacyjne. Jest to niezbędne, aby wytrzymały obniżającą się temperaturę. Trzeba mieć na uwadze, że w przypadku zamarznięcia może dojść do bardzo poważnej awarii silnika.

Jakie płyny wlewamy do samochodu?

Płyny i oleje w samochodzie powinno wymieniać się regularnie. Taka czynność jest niezbędna, aby zachować sprawność pojazdu. Płynną pracę silnika, która zapobiega tarciu oraz zużycia elementów metalowych, zapewnia olej silnikowy. Dodatkowo stanowi on ochronę i wydłuża czas pracy motoru.  Kolejnym ważnym płynem wlewanym do samochodów, jest płyn hamulcowy, który ma wpływ na bezpieczeństwo w czasie jazdy. Płyn chłodniczy i olej w skrzyni biegów to następne istotne i niezbędne płyny w samochodzie. Trzeba również kontrolować i systematycznie uzupełniać płyn wspomagania układu kierowniczego. Do prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania samochodu potrzebne są też inne płyny eksploatacyjne, które chłodzą, smarują i poruszają mechanizmy każdego samochodu. W potrzebne płyny możemy zaopatrzyć się w firmie Polamel C.Z.T.

Płyny, które należy wymienić przed zimą?

Przed zimą koniecznie należy wymienić płyn do spryskiwaczy. Jest to bardzo ważne, gdyż zamarznięcie tego płynu w układzie, może spowodować awarię pompki spryskiwacza. Najwygodniejszym sposobem jest konsekwentne zastępowanie płynu letniego poprzez dolewanie płynu zimowego, aż do zupełnej wymiany. Z reguły producenci samochodów zalecają wymianę płynu hamulcowego raz na dwa lata. Jednak jeżeli dawno nie wymienialiśmy tego płynu, to należy to zrobić przed zimą. Należy pamiętać, że zbyt duża ilość wody zimą może zaszkodzić, więc koniecznie trzeba do kontrolować. Płyn oczyszczający spaliny, który znajduje się w osobnym zbiorniku i miesza się ze spalinami, też koniecznie trzeba wymienić. Warto podkreślić, że może on zamarznąć już przy temperaturze około -11 st. Celsjusza. Co prawda oleju silnikowego, czy oleju w skrzyni biegów nie jest konieczna, to watro to rozważyć.

Wróć