Polamel logo

Jak często należy wymieniać olej w samochodzie?


Olej silnikowy ma kluczowe znaczenia dla prawidłowej pracy jednostki napędowej. To on decyduje o trwałości silnika o turbosprężarki, dlatego każdy kierowca powinien zadbać o wybór odpowiedniego oleju, utrzymywanie właściwego poziomu tej cieczy i regularną jej wymianę. W jakich odstępach czasu należy wymienić olej silnikowy? O tym piszemy w poniższym tekście.

Jakie znacznie ma olej silnikowy?

Zaledwie kilkanaście sekund pracy silnika bez smarowania – tyle wystarczy, aby doprowadzić do poważnej (i kosztownej) awarii albo nawet jego zatarcia. Olej silnikowy redukuje tarcia pomiędzy ruchomymi podzespołami jednostki silnikowej i zapewnia im optymalną temperaturę pracy. Kolejnymi zaletami jego stosowania jest zmniejszenie oporów i obniżenie poziomu hałasu. Wybierając olej, należy kierować się sugestiami producenta. Instrukcje zawierają informacje dot. preferowanej substancji i jej cechach (lepkości).

Kiedy wymienić olej silnikowy?

Duże obciążenia i wysokie temperatury powodują, iż z czasem olej traci swoje właściwości, dlatego też należy zadbać o jego regularną wymianę. Jak często należy to robić? Przyjmuje się, że olej powinien być wymieniany co 10-15 tys. kilometrów lub co rok. Zasada ta dotyczy zarówno samochodów nowych, jak i używanych (odkupionych od poprzednich właścicieli). W przypadku samochodów sportowych, biorących udział w rajdach terenowych albo pojazdów niezwykle często eksploatowanych, konieczna będzie częstsza wymiana oleju silnikowego.

Należy pamiętać, aby jednocześnie zamontować w samochodzie filtr oleju, który gromadzi zanieczyszczenia i chroni w ten sposób silnik. Warto uświadomić sobie, że zakup substancji smarującej, koszt filtra i praca mechanika to wydatki znacznie mniejsze od kosztu naprawy silnika. Osoby, które w niedalekiej przyszłości planują sprzedaż samochodu, także nie powinny bagatelizować cyklicznej wymiany oleju. Jeśli tak się stanie, nabywca może zniechęcić się do kupna. Będzie on przewidywał możliwe problemy techniczne z silnikiem, o który poprzedni właściciel pojazdu nie zadbał w należyty sposób.

 

 

Wróć