Polamel logo

Jak pielęgnować tapicerkę?


Tapicerka samochodowa to jedno z najbardziej narażonych na zabrudzenia miejsc w aucie. To także siedlisko wszelakich roztoczy, bakterii i drobnoustrojów, magazyn zapachów wszelakich. Jak właściwie pielęgnować tapicerkę samochodową? Czy można wyczyścić ja samodzielnie?

Rodzaje tapicerki samochodowej

Czyszczenie i pielęgnacja tapicerki samochodowej uzależniona jest od materiału, z którego jest wykonana. Tylko stosując odpowiednio dobraną chemię samochodową, można zagwarantować wykonanie usługi czyszczenia wnętrza pojazdu na naprawdę wysokim poziomie. Tapicerowane w samochodach są nie tylko fotele i kanapa, ale także boczki drzwi. Wśród różnych rodzajów materiałów stosowanych do obicia wnętrz pojazdów wyróżnić można tapicerkę materiałową, welurową, a także skórzaną, która zwykle przyjmuje formę ekoskóry.

Nie ma co ukrywać, ze bez względu na to, z jakiego materiału będzie ona wykonana, będzie się brudzić. Dochodzi do tego wskutek kontaktu z ubraniami, potem, niekiedy nawet tłuszczem, olejem, różnego rodzaju napojami, nie mówiąc o sierści zwierząt. Pielęgnacja wykładziny samochodowej i siedzisk jest ważna z punktu widzenia zapobiegania rozwojowi pleśni, a także brzydkiego zapachu z nagromadzonych w pojeździe resztek pożywienia czy zalegającej wilgoci.

Jak czyścić tapicerkę samochodową?

Przede wszystkim należy w miarę możliwości zadbać o to, aby korzystać z pojazdu w czystym ubraniu, jeśli auto służy nam jako środek transportu do pracy, można pomyśleć o zakupieniu pokrowców na fotele, które dzięki temu, że dedykowane są konkretnym markom pojazdu, prezentują się elegancko i świetnie spełniają swą funkcję ochronną. Przystępując do czyszczenia tapicerki, warto zaopatrzyć się w dobrej klasy środki czyszczące, dobierając je do wspomnianych wyżej rodzajów tapicerki. Po wyczyszczeniu zalegającego brudu warto zastosować odpowiednie środku pielęgnujące tapicerkę, chroniąc ją przed nadmiernym wchłanianiem wody, w przypadku skór ekologicznych zwiększają ich elastyczność.

Wróć