Polamel logo

Jak przygotować samochód do przeglądu?


Poddawanie samochodów przeglądom to obowiązek każdego kierowcy. Pozostaje jednak pytanie, jak przygotować pojazd do takiej kontroli i o czym bezwzględnie nie można w tym przypadku zapomnieć? Sprawdźmy to!

Niezbędne dokumenty – przede wszystkim!

Przygotowanie samochodu do przeglądu to w istocie przygotowanie… samego kierowcy. Konieczne jest bowiem zabranie ze sobą niezbędnej dokumentacji, czyli dowodu rejestracyjnego, który co naprawdę ważne, musi być czytelny. Jeśli dodatkowo pojazd wyposażony jest w instalację LPG, należy zabrać ze sobą dokument potwierdzający, że posiada ona wymaganą przez przepisy homologację.

Wstępne sprawdzenie pojazdu

Celem przeglądu jest oczywiście to, aby to specjaliści przyjrzeli się mu bliżej i dopuścili go do dalszego ruchu. To oni bowiem skontrolują stan części samochodowych oraz najważniejszych podzespołów. Warto jednak, by również sam kierowca przynajmniej oględnie sprawdził pojazd przed oddaniem go do takiej kontroli i wymienił choćby wadliwe oświetlenie. Takiego sprawdzenia oczywiście nie powinno zostawiać się na ostatnią chwilę, jeśli bowiem okaże się, że w samochodzie jest poważniejsza usterka, może zabraknąć czasu na przeprowadzenie czynności naprawczych.

Warto więc na kilka dni przed przeglądem przejechać pojazdem kilka dodatkowych kilometrów i dokładnie zaobserwować, czy wszystkie układy – przynajmniej na pierwszy rzut oka – działają w pełni sprawnie. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu w późniejszym czasie.

O tym często zapominają kierowcy

Choć rzadko się o tym wspomina, to w dobrym tonie jest oddanie do sprawdzenia samochodu przynajmniej pobieżnie wysprzątanego wewnątrz. Trzeba bowiem pamiętać, że diagności będą sprawdzać sprawność różnego rodzaju układów także od środka i dobrze, aby mieli wówczas zapewniony komfort przebywania w pojeździe.

W przypadku przygotowywania samochodu do przeglądu najbardziej istotne jest to, aby podejść do tego typu czynności z odpowiednim wyprzedzeniem, a także pamiętać o niezbędnych dokumentach, które należy zabrać ze sobą na taką kontrolę. Pozwoli to uniknąć zbędnego stresu, a także sprawnie przejść przez przegląd.

Wróć