Polamel logo

Oleje silnikowe - rodzaje


Jednym z elementów, na który musimy zwrócić uwagę wybierając olej silnikowy jest jego rodzaj. Czy jednak wiesz, jakie dostępne są na rynku i co je wyróżnia? Jaki olej będzie więc najlepszy dla Twojego auta i skąd wiedzieć, na jaki się zdecydować? W wielu przypadkach zdajemy się w tej kwestii na mechanika lub doradcę w sklepie, bo wśród wielu różnych produktów nie wiemy co wybrać.

Jakie oleje są dostępne w sklepach?

Jeśli musimy wybrać olej silnikowy, to koniecznie musimy zastanowić się nad jego rodzajem, czy też typem. Pod tym względem rynek oferuje nam trzy warianty: oleje mineralne, półsyntetyczne oraz syntetyczne. Oleje mineralne najczęściej wykorzystuje się w starszych generacjach pojazdów. Wyróżnia je to, że spełniają powierzone im funkcje i jednocześnie nie powodują nadmiernego obciążania silnika. Jednak nie jest to rozwiązanie pozbawione wad, gdyż niezbędne jest ich stosunkowo częste wymienianie, a także mogą pojawiać się problemy z rozruchem w niższych temperaturach.

Kolejna grupa czyli oleje półsyntetyczne, są połączeniem klasycznych mineralnych z nowoczesnymi syntetycznymi. Od opisanych powyżej odróżnia je to, że mają zdecydowanie większą wydajność i są bardziej ekonomiczne w eksploatacji. Ostatnie to oleje syntetyczne, które zdecydowanie wyróżniają się najwyższą jakością pośród produktów, które obecnie oferuje rynek. Mają doskonałe parametry techniczne i wykorzystuje się je w większości nowoczesnych modeli samochodów.

Na jaki olej się zdecydować?

Wszystko zależy od silnika naszego auta, bo to właśnie od niego zależy, jaki olej należy wlać do zbiornika. Jeśli jest on kompatybilny, to zdecydowanie najlepszą opcją będzie olej syntetyczny, który zachowuje odpowiednią lepkość nawet przy niskich temperaturach i jest bardzo wydajny. W związku z tym wyboru oleju dokonujemy zgodnie z zaleceniami producenta danego auta. Wówczas na pewno wszystko będzie doskonale działać i będziemy zadowoleni z użytkowania naszego auta, niezależnie od tego, jaka będzie temperatura i warunki.

Wróć