Polamel logo

Rodzaje i zastosowanie łożysk


Łożyska to jeden z najbardziej potrzebnych elementów, ponieważ pojawiają się w niemal każdym mechanizmie posiadającym ruchome części. Używane są w miejscach, w których konieczne jest podtrzymanie elementu bez jednoczesnego blokowania. Oznacza to, że tam, gdzie występują łożyska, nie można tych dwóch elementów połączyć na stałe. Doskonałym przykładem są koła rowerowe. Od dobrej pracy łożysk zależy często wydajność całego urządzenia. Dobrze wykonane łożyska przy prawidłowej eksploatacji mogą działać bez zarzutu nawet przez kilkanaście lat.

Łożyska produkowane są w dwóch podstawowych typach. Częściej stosowane są łożyska toczne, a nieco rzadziej ślizgowe. Oba typy posiadamy w naszym asortymencie centrum zaopatrzenia technicznego. Oprócz łożysk zapewniamy również dostęp do wszelkiego rodzaju opraw i zespołów łożyskowych oraz całego niezbędnego wyposażenia, które może być potrzebne przy pracy z łożyskami.

Do czego można zastosować łożyska?

Łożyska toczne stosuje się w szeregu maszyn takich jak tokarki, frezarki, wiertarki, szlifierki oraz centra obróbcze. Część z tych maszyn znajdziemy w każdym większym warsztacie, niektóre zaś to specjalistyczne urządzenia przemysłowe. Najczęściej kupowane są łożyska kulkowe, jedno- lub dwurzędowe. Są również wykorzystywane w mechanizmach, z których korzystamy na co dzień – na przykład w kołach rowerów lub hulajnóg.

Niekiedy produkuje się również łożyska z innym kształtem elementów tocznych. Swoje nazwy zawdzięczają właśnie tym kształtom. Oferujemy również łożyska stożkowe, walcowe, baryłkowe oraz igiełkowe. Większość z nich ma zastosowanie głównie w łożyskowaniach, gdzie używa się najbardziej skomplikowanych urządzeń tego typu.

Łożyska ślizgowe są zazwyczaj wykorzystywane w sprzęcie bardzo specjalistycznym, dlatego zdarza się, że niektóre z nich sprowadzamy na zamówienie klienta. Wykorzystuje się je w przemyśle, branży spożywczej i morskiej. W każdym z tych przypadków mowa o innym typie łożysk ślizgowych. Dlatego zwykle pojawiają się jedynie w bardzo specyficznych zamówieniach.

Wróć